Clogmia albipunctata | Hmyz | Dvoukřídlí | Koutulovití | Koutule

Koutule skvrnitá je malý dvoukřídlý hmyz, připomínající drobné motýlky. Koutule je známá též pod lidovým názvem „odpadní muška“. Ochlupené tělo dorůstá do délky pouhých 2 až 5 mm a je šedohnědé barvy s bílými tečkami na křídlech. Koutule prochází proměnou dokonalou a celá proměna od vajíčka po dospělce trvá maximálně 20 dnů. Dospělci žijí zhruba 10 dnů. Koutule skvrnitá se dokáže velmi rychle množit a to celoročně.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Koutule vyhledává vlhká místa, která jsou znečištěná organickými látkami, kterými se larvy koutule živí. V přírodě se tak vyskytují v mělkých vodách či kalužích nebo v dutinách stromů, které jsou naplněné vodou. Koutule se však rychle dostala i do blízkosti člověka, kde si oblíbila odpadní roury koupelen, kuchyní a toalet, které jsou povlečeny organickými nečistotami, na kterých se larvy zachycují a živí se těmito zbytky. Dospělci se pak velmi snadno dostanou až do vnitřních prostor domů a bytů. Koutule se často se vyskytuje při haváriích splaškových vod v technických suterénech, sklepích a ucpaných jímkách.

Škody a hubení

Koutule nebodá a nekouše. Vzhledem k tomu, že vyhledává odpadní vody a toalety, kde se přirozeně nachází spoustu patogenů, může pak při kontaktu s povrchem, či potravinami, které se volně nachází v blízkosti, přenášet zárodky bakteriálních nemocí. Pokud se tedy začnou vyskytovat larvy a dospělci v blízkosti toalet, odpadů kuchyně a koupelen, je nutné začít s likvidací.

Larvy mušek jsou velmi odolné, např. proti chemikáliím, jako jsou bělidla. Dobře odolávají i vařící vodě. Dospělci velmi dobře odolávají vodě, je obtížné je spláchnout. Pro účinnou likvidaci mušek v domácnosti je třeba vyhubit dospělce a provádět důkladnou a dlouhodobou údržbu odtoků a odpadních rour. Mohou se množit v odpadních jímkách a odtud se dostávat do domácnosti. V některých případech je třeba provést vysokotlaké vyčištění odpadních rour, které na svých stěnách poskytují živnou půdu pro larvy. V případě kalamitního výskytu je vhodné použít účinné biocidy ve formě postřiků či plynování.