Acheta domesticus | Hmyz | Rovnokřídlí | Cvrčkovití | Cvrček
Cvrček domácí dorůstá délky 16–20 mm. Má poměrně štíhlé, běložluté tělo s hnědou kresbou na hlavě a hrudi, dvěma dlouhými štěty na zadečku a poměrně dlouhými tykadly. Samice má na rozdíl od samce na zadečku navíc kladélko. V noci cvrček obtěžuje hlasitým cvrkáním, které vydávají pouze samečci třením křídel o sebe ve vzpřímené poloze, na kterých u kořene mají silné žilkování. Křídla samiček jsou hladká.
Způsob života a potrava
Cvrček domácí preferuje pro svůj život místa s teplotou nad 28 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Proto bývá velice hojný v pekárnách, lázních nebo v teplých sklepech domů. Nejraději přebývá v místnosti s potravinami. Cvrček může infikovat svoji potravu, tím přenáší choroby například: salmonelu, roztoče a bakterie. Cvrček je plachý živočich, který bývá většinou dobře ukryt na nějakém nedostupném místě. Jde o typického všežravce, který dokáže pozřít téměř vše stravitelné.
Rozmnožování
Cvrček domácí má proměnu nedokonalou, samička klade 200-300 vajíček banánovitého tvaru do spár a skulin. Nymfa se líhne za 1-2 týdny a je podobná dospělci, jen je bezkřídlá. Svléká se cca jedenáctkrát a dospívá ve 2-3 měsících. Délka života je maximálně 1-2 roky.