Blattella germanica | Hmyz | Švábi | Blattellidae | Blattella

Dospělci jsou žlutavě až světle hnědí s téměř rovnoběžnými, černými podélnými pásky na štítu. Délka těla je 10-15 mm (bez tykadel). Dospělci Rusa domácího mají křídla, ale používají je jen zřídka, raději lezou a běhají. Samci jsou štíhlejší než samice a jejich křídla kryjí zadeček jen částečně. Maximální délka života je 6 měsíců, v laboratorních podmínkách až 1 rok.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Rus domácí je noční živočich, po setmění vylézá a hledá potravu. Dobře leze i po skleněném povrchu. Za vyšší teploty může být schopen krátkého klouzavého letu. Při přemnožení jej lze sledovat i ve dne. Je to všežravec, v případě nutnosti žere i papír, kůži apod. Může hladovět až 6 týdnů. Dává přednost teplotě okolo 25-32°C, teploty nižší než -4°C nebo vyšší než 40°C jsou pro rusa smrtelné již po 12 hodinách. V mírném pásmu žije pouze uvnitř budov, v teplejších krajinách též na skládkách. Ukrývá se na tmavých, teplých a vlhkých místech (např. pod lednicemi a kuchyňskými linkami, blízko akvárií, v koupelnách, v hotelích, restauracích, kavárnách, pekárnách, zdravotnických zařízeních, na lodích a neudržovaných smetištích). Dává přednost také úkrytům ve škvírách a štěrbinách. Trus Rusa domácího připomíná mák či kousky pepře, může se jevit jako tmavé skvrny. Můžeme ho objevit zachycený na lištách, deskách, v zásuvkách, v rozích místností, kolem prasklin nebo otvorů ve zdech. Rusy domácí se aktivně rozlézají do blízkého okolí. V činžovních nebo panelových domech, se mohou snadno pohybovat mezi jednotlivými jednotkami, pomocí společného potrubí či stoupaček. Mohou být přenášeni v zavazadlech nebo při transportu zboží a potravin. Ve většině případů se Rus domácí dostane do domácnosti přinesením v krabicích nebo taškách s potravinami. Může být zavlečen i přinesením použitých spotřebičů.

Rozmnožování

Rus domácí se rozmnožuje po celý rok Je znám pro svou schopnost rychle se reprodukovat. Samičkám stačí spářit se jen jednou, během svého života vytvářejí asi 7 ooték (pouzdra s vajíčky, která je chrání). Rýhy na ootéce jsou po celé její šířce, barva je světle hnědá. Velikost vaječné komory je 8x3x2 mm a obsahuje asi 30 až 40 vajíček. Inkubační doba ootéky je 2-5 týdnů podle teploty okolního prostředí. Ootéky jsou odkládány náhodně 1 až 2 dny před tím, než dojde k líhnutí nymf. Nymfy jsou 2-10 mm dlouhé (bez tykadel), bez křídel, obyčejně tmavě hnědé barvy a 5-7x se svlékají během svého vývoje. Nymfální stadia trvají při 30°C 40 dní a až 6 měsíců při nižších teplotách. Vývoj od vajíčka k dospělci trvá 2 měsíce při 25°C a až 7 měsíců při nižších teplotách.

Škody a hubení

Rusy domácí znehodnocují potraviny a materiál. Pasivně přenášejí patogenní zárodky (např. bakterie rodu Salmonella aj.). Produkují nepříjemný zápach, který se při výskytu silných populací stává skutečnou obtíží. Prevencí je udržování hygieny. Tam, kde je to možné, vyplňte škvíry a pukliny ve zdech a kolem odpadních trubek, teplovodních a elektrických rozvodů apod. K zjištění výskytu se používají lepové pasti a pyrethrové přípravky k vypuzení. Zásah může být proveden postřikem, poprašem nebo nástrahami. Způsob závisí na situaci v místě, které má být ošetřeno. Výběr reziduálního insekticidu záleží na situaci a zda je povolený přípravek vhodný pro ošetření daného objektu (nemocniční pokoje, školy, sklady potravin atd.) a zda nebyl pozorován náznak rezistence způsobený minulými ošetřeními.