Lepisma saccharina | Hmyz | Rybenky | Rybenkovití | Rybenka

Tělo rybenky domácí je ploché a protáhlé. Délka těla se pohybuje mezi 0,8 až 2,0 cm a je pokryté stříbrošedými šupinkami. Z oblasti hlavy vybíhají dva tykadlovité útvary, na konci těla se nachází trojice přívěsků, která připomíná svým vzhledem ocásek.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Rybenka domácí je aktivní v noci, kdy se vydává za potravou. Přesouvá se rychlým během, který přerušuje krátkými zastávkami. Nemá ráda přímé slunečnímu světlo, kterému se vyhýbá. Pokud je vystavena slunečnímu svitu, snaží se rychle ukrýt ve stínu. Rybenku lze nalézt ve sklepech, garážích, koupelnách, toaletách nebo podkrovních prostorech. Vyskytuje se i pod nábytkem. Rybenka domácí se živí především organickými látkami rostlinného původu na bázi sacharidů a bílkovin. Nicméně součástí jídelníčku mohou být i listy papíru, lepidla, fotografie, oblečení apod.

Rozmnožování

Rybenka domácí se rozmnožuje ve vhodném prostředí nezávisle na ročním období. Samička klade oplodněná vajíčka do nejrůznějších štěrbin v místech, kde se teplota pohybuje mezi 22 až 27 °C. Za svůj život samička takto naklade až 100 vajíček. Ty jsou kladena jednotlivě nebo v malých skupinkách po dvou až třech. V závislosti na teplotě trvá vývoj vajíčka 3 až 6 týdnů. Teplota prostředí ovlivňuje také další vývoj vylíhnutých nymf, které se podobají dospělým jedincům, ale jsou menší.