Harmonia axyridis | Hmyz | Brouci | Slunéčkovití | Slunéčko

Slunéčko východní (Harmonia axyridis) je druh slunéčka původem z východní Asie. Byl však zavlečen do Severní Ameriky i Evropy, v Česku se nyní jedná o běžný druh. Dospělí jedinci měří 7 až 8 milimetrů. Základní zbarvení krovek je červené se symetricky rozloženými černými skvrnami. Počet skvrn je proměnlivý a může dosáhnout počtu až devatenácti. Jiné formy mají krovky černé s červenými skvrnami. Rozdíl mezi pohlavím je poměrně nevýrazný, samičky se vyznačují černým horním pyskem, zatímco samečci jej mají bílý.

Slunéčko východní je z našich druhů nejpodobnější slunéčku velkému, dosahuje i podobné délky. Na rozdíl od sluníčka velkého nemá kolem každé tečky světlý kroužek. Zbarvení je velmi variabilní, nejčastěji červené s devatenácti černými tečkami, může však být i bez teček nebo černé s různým počtem červených skvrnek.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Slunéčko východní je žravější, plodnější a do podzimu déle aktivní, než původní druhy slunéček. Tento druh se snadno šíří do volné přírody, kde vytlačuje původní druhy slunéček. Navíc kromě mšic klidně požírá i vajíčka a larvy svých příbuzných, přičemž při střetu vždy vyhraje jeho larva, neboť je větší a dravější. Kromě nebezpečí pro přírodu ztrpčuje život i vinařům, neboť při nedostatku potravy se brouci přiživují i na vinných hroznech, úrodu tak znehodnocují hořkými a páchnoucími látkami které obsahují.

V zimě se v původním asijském prostředí shromažďují na vrcholcích skal a ukrývají se zde do štěrbin. Toto chování však v českých podmínkách vede k naletování do domácností.

Rozmnožování

Tento druh má vysokou rozmnožovací schopnost. Samičky za svůj život nakladou až dva tisíce vajíček. Larvy i polymorfní kukly jsou zbarveny převážně černě s oranžovým podkladem a živí se zejména mšicemi. Na podzim však mohou larvy okusovat zralé ovoce a způsobovat tak zemědělské škody.