Dermestes lardarius | Hmyz | Brouci | Kožojedovití |
Kožojed obecný dosahuje délky 7-9 milimetrů. Je hnědočerný, přední polovina krovek je žlutohnědě ochlupená, tvoří světlou pásku s několika tmavšími skvrnkami. Larva je hnědočerná, hustě ochlupená. Tento druh prochází proměnou dokonalou. Stádium kukly trvá zhruba sedm dnů (nepřezimující) a vývoj do zakuklení trvá průměrně 37 dnů.
Způsob života a potrava
Kožojed obecný napadá kůži, kožešiny, vlněné textilie, rohovinu, ale i další potravinářské a textilní výrobky. Můžeme se s ním setkat v potravinářských provozech, na jatkách, koželužnách, v drůbežárnách, ale i v domácnostech. Hojný bývá jeho výskyt v hnízdištích holubů na půdách a římsách budov, kde se živí kadavery a peřím a odkud se může šířit i do obytných místností. Larvy se před zakuklením zavrtávají do pevných látek, například do dřeva, omítky apod. Mohou poškodit i elektrické vedení a měkké kovy. Dospělci kožojeda zalétají ke světlu. Kožojed obecný je nepříjemný obtížný hmyz sužující své oběti bodáním a přenosem choroboplodných zárodků.
Rozmnožování
Samice naklade od 100 do 200 vajíček do skulin blízko zdroji potravy. Stará se o ně 10 dní. Z vajec se líhnou larvy, které jsou od vylíhnutí pořád hladové. Larva se po 3 měsících, za nepříznivých podmínek se může vývoj protáhnout až na 2 roky, zavrtá do skuliny ve stěně nebo pevnější tkaniny a zakuklí se. Po měsíci se z kukly narodí nový dospělý jedinec.